30.04.2010
Samu Kuitunen Kiekko-Vantaan uusi päävalmentaja
Kiekko-Vantaa on solminut päävalmentajasopimuksen Samu Kuitusen, 54, kanssa. Pitkän linjan jääkiekkomiehenä tunnettu Kuitunen aloittaa työnsä Vantaalla välittömästi. "Halusimme kokeneen valmentajan kasvattamaan pelaajiamme kohti SM-Liigaa. Hän tietää varmasti mitä nuorelta pelaajalta vaaditaan tullakseen liigapelaajaksi. Samulla on vahva paikallinen tuntemus alueemme pelaajista", kertoo Kiekko-Vantaan toimitusjohtaja Kimmo Kiuru.
Tulevan kauden joukkueen rakentaminen alkaa uuden päävalmentajan nimen julkistamisen myötä. Valmentaja Kuitusella onkin selvät suunnitelmat kuinka joukkueen rakentaminen käynnistyy ja minkälaisiin rooleihin pelaajia haetaan. "Joukkueen rakentaminen on vielä täysin alkutekijöissään. Pelaajia pääkaupunkiseudulla riittää ja meillä on jopa runsauden pula tulevan kauden pelaajista. Vantaalla on huippu olosuhteet hyvän lätkätyön tekemiseen ja saamme varmasti nuoren ja nälkäisen joukkueen tulevalle kaudelle. Nyt laitetaan haalarit päälle ja ruvetaan töihin", toteaa valmentaja Samu Kuitunen.
Kaudella 2005-2006 Kuitunen toimi HIFK:ssa päävalmentaja Doug Sheddenin aisaparina. Samu Kuitunen toimi päättyneellä kaudella Suomen salibandy maajoukkueen peluuttajana.
Kuitusen sopimus Vantaalla on voimassa toistaiseksi.